OLIMPICII NOȘTRI NAȚIONALI

Concursurile și olimpiadele şcolare sunt considerate competiţii şcolare de excelenţă, care se  adresează  elevilor cu aptitudini şi performanţe înalte în domeniul matematicii şi ştiinţelor,  limbii şi literaturii române, limbilor moderne, disciplinelor socio-umane, artelor,  sportului, dar  și domeniului cultural- artistic.

Și anul acesta,  ca de altfel în fiecare an, liceul nostru a avut o reprezentare destul de mare la etapele județene ale concursurilor și olimpiadelor școlare. Câțiva dintre elevii noștri, în baza rezultatelor foarte bune obținute s-au calificat la etapa națională, după cum urmează:

  • Țancu Mihaela Isabelle, clasa a XII-a B, Concursul Școlar de Geografie, prof. coordonator Tănăsescu Mihaela,
  • Zadea Alina Mariana, clasa a X-a B, Olimpiada de Limba și Literatura Română, prof. coordonator Slobozeanu Raluca,
  • Neda Ionuț, clasa a X-a D, Olimpiada de Pregătire Sportivă Teoretică, prof. coordonator Bibina Dănuț,
  • Vlad Negru clasa a XI-a A, Olimpiada de Limba Franceză , prof. coordonator Filip Antonela,
  • Constantin Florin, clasa a XI- a E, Olimpiada Sportului Școlar, proba de cros, prof. coordonator Bibina Dănuț.

Cu siguranță rezultatele ce vor fi obținute la etapa națională ne vor da motive de mândrie, astfel că le urăm elevilor noștri mult succes.

 

 

prof. Eugen Mărunțelu

2019-04-15T11:51:49+02:00