Publicat pe: 6.mart..2020 la 14:37

Suntem NEXTLAB.TECH, robo-concurs_

1.   Obiectivul concursului este ca în anul 2020 să atragă câți mai mulți elevi care să înveţe să programeze roboți.
  2.   Concursul este  înregistrat în calendarul aprobat de Ministerul Educatiei Nationale prin OMEN 5092/30.08.2019, Anexa 5, pozitia 99.
  3.   Concursul are două faze și trei secțiuni.
  4.   Calificarea din faza I în faza II se face pe baza unui test online.
  5.   30 Aprilie 2020, data limită a susținerii testului online pentru elevii de clasa a IX-a, care doresc kit-uri gratuite de la sponsori.
  6.   Sponsorii vor acorda gratuit kit-uri elevilor calificați în limita resurselor disponibile.
  7.   Elevii calificați care nu reușesc să obțină un kit de la sponsori și vor totuși să participe la finală pot achiziționa un kit.

Calendar:

• 10 Feb 2020 – 30 martie 2020, preînscrierea profesorilor și a școlilor, activităti de pregătire a voluntarilor;
  • 10 Martie 2020, lansare concurs și deschiderea platformei online;
  • 30 April 2020, data limită a susținerii testului online pentru elevii care doresc kit-uri gratuite de la sponsori;
  • Mai-Octombrie 2020, desfășurarea activităților de roboajutor în sediile din teritoriu ale BCR sau în școli și a robo-hackathoanelor locale;
  • 21-22 Noiembrie 2020 finala concursului în cadrul complexului Romexpo, București.

Program webinarii:   17 Martie, 24 Martie, 31 Martie si 7 Aprilie 2020 orele 10.30 la prin webstreaming.

Ce învățăm la cursul de robotică:

• Elevii dobândesc cunoștințe despre concepte de fizică, electronică și programare, care ajută în dezvoltarea imaginației și competențelor copiilor în domeniul roboticii.
  • Aprofundăm următoarele etape de cunoaștere – fizică, electronică, explorarea robotului și rezolvarea autonomă de probleme cu ajutorul lui, crearea de mașinării sau sisteme de la 0, proiecte care au aplicabilitate în viața reală. Explorăm universul internetului și tehnologii precum Arduino, WiFi, Bluetooth și cum ne pot ajuta în viața de zi cu zi, dar mai ales, impactul viitorului.

Vă mulțumesc!

Prof. Oinăcaru Mugurel