Examene Naționale

Examene2019-03-19T13:05:21+02:00

Bacalaureat 2019

Ministerul Educației Naționale a aprobat calendarul de desfăşurare a examenului național de Bacalaureat în anul şcolar 2018-2019.

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2019 începe luni, 3 iunie, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română (proba A). Conform calendarului aprobat prin ordin de ministru, proba va continua în data de 4 iunie și va fi urmată de evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă (5 – 6 iunie).

În zilele de 7, 10 și 11 iunie este programată evaluarea competențelor digitale (proba D), iar în perioada 12-13 iunie se va desfășura evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională (proba C). Candidaţii de altă confesiune decât cea ortodoxă, care sărbătoresc Rusaliile în data de 10 iunie, pot fi programaţi pentru susţinerea probei D în zilele de 7 şi 11 iunie.

Prima probă scrisă – Limba si literatura română – Ea) – va avea loc luni, 1 iulie. Proba la Limba si literatura maternă – Eb)- este programată marți, 2 iulie, iar proba Ec) – proba obligatorie a profilului, miercuri, 3 iulie. Ultima probă scrisă – cea la alegere a profilului și specializării – proba Ed) – se va desfășura joi, 4 iulie.

Afișarea primelor rezultate este programată pentru data de 8 iulie (până la ora 12:00) și e urmată de depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 16:00). Între 9 și 12 iulie vor fi soluționate contestațiile, în timp ce afișarea rezultatelor finale este prevăzută pentru data de 13 iulie.

Înscrierile pentru susținerea examenului în prima sesiune se fac în săptămâna 27 – 31 mai 2019. Cursurile pentru clasele a XII-a și a XIII-a se încheie vineri, 31 mai.

A doua sesiune a examenului de Bacalaureat 2019 are următoarea structură:

15 – 19 iulie: înscrierea candidaților

26 iulie: înscrierea candidaților care au promovat examenele de corigențe

21 august: limba si literatura română – proba Ea) – proba scrisă

22 august: limba si literatura maternă – proba Eb) – proba scrisă

23 august: proba obligatorie a profilului – proba Ec) – proba scrisă

26 august: proba la alegere a profilului și specializării – proba Ed) – proba scrisă

27 & 28 august: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A

29 august: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B

30 august & 2 septembrie: evaluarea competențelor digitale – proba D

2 – 3 septembrie: evaluarea competențelor lingvistice într-o limba de circulație internațională – proba C

3 septembrie: afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12:00) și depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 16:00)

3 – 6 septembrie: rezolvarea contestațiilor

7 septembrie: afișarea rezultatelor finale.

ELEV  FEEDBACK

Bacalaureatul este o provocare?

Examenul de bacalaureat reprezintă pentru mine puntea de trecere de la adolescență la o nouă etapă a existenței, la viața propriu-zisă. Examenul maturității reprezintă o modalitate de redescoperire. Prin el, suntem supuși la anumite provocări, la finalul cărora avem posibilitatea să ne depășim limitele și să devenim o versiune mai bună a propriei noastre persoane.

Elev: Țancu Mihaela Isabelle

Bacalaureatul – examenul maturității?

Pentru mine bacalaureatul reprezintă pe de-o parte examenul propriu-zis în care sunt testate cunoștințele acumulate de-a lungul anilor de liceu, iar pe de altă parte examenul maturității, puntea de trecere de la adolescență la maturitate.

Elev: Tânțarcu Alexandra-Andreea

Ce reperzintă Bacalaureatul pentru mine?

Se poate spune că, într-un cuvânt, Bacalaureatul reprezintă o etapă. O etapă ce capătă amploare atunci când ne gândim la necesitatea acesteia. Bac-ul, după mai populara sa denumire, este un deschizător de drumuri spre o carieră.

Elev: Mocanu Liviu Marian

Canale pentru semnalarea faptelor de corupție la examenele naționale

În contexul aplicării Strategiei Anticorupție în Educație, probată prin OMEN nr. 5144 din 2013, pentru asigurarea unui climat de legalitate și pentru monitorizarea adecvată a riscurilor și vulnerabilităților de corupție în sistemul educațional, în perioada desfășurării examenelor naționale sunt puse la dispoziția publicului următoarele canale pentru semnalarea eventualelor nereguri apărute în organizarea și derularea acestor examene:

1. TEL VERDE 0800801100 (apel gratuit)

2. http://www.educatiepentruviitor.edu.ro